Kevätkaudella 2025 työstettiin Loimujunnujen uutta strategiaa. Helmi-maaliskuussa kaikilla oli mahdollisuus osallistua strategiakyselyyn. Toukokuun alussa järjestettiin seuratoimijoille suunnattu strategia-työpaja, jota oli fasilitoimassa LiikU:sta Marko Mäenpää. Illan aikana mietittiin Loimujunnujen arvoja, visiota, missiota ja tärkeimpiä tavoitteita seuraaville kolmelle kaudelle. Ennen ja jälkeen työpajan johtokunta keskusteli samoista asioista. Lopulta syyskauden aluksi uusi johtokunta hyväksyi toiminnanjohtaja Sami Rintamaan esittelemät päivitetyt seuran arvot sekä tärkeimmät tavoitteet seuraavalle kolmelle kaudelle.
Sami Rintamaa:
– Strategia ja kirjatut tavoitteet eivät yksinään vie meitä yhtään eteenpäin. Viime kaudet ovat sujuneet vähintään kohtalaisesti, vaikka näitä asioita ei ole ollut kirjattuna. Mielestäni on kuitenkin todella tärkeää, että näitä on nyt mietitty porukalla. Meillä on kuitenkin rajalliset resurssit, joten on tärkeää miettiä, että mihin ne käytetään. Strategia-työpajassa eri pienryhmien ajatukset seuran tärkeimmistä tavoitteista olivat hyvin yhteneväiset. Uskallankin väittää, että lähes kaikki seuraihmiset seisovat näiden tavoitteiden takana.
– Tavoitteissa ei ole keksitty pyörää uudestaan, vaan ne ovat hyvin tyypillisiä urheiluseuran tavoitteita. Niissäkin kuitenkin riittää tekemistä. Osa tavoitteista toteutuu hyvin jo tänä päivänä, osaan on vielä pitkä matka. Tarkoitus on vuosittain tarkastella näiden toteutumista ja tehdä tarvittavia viilauksia. Tavoitteisiin liittyen tällä hetkellä ajankohtaista on kahden pojille suunnatun ryhmän aloittaminen tammikuussa. Myös kouluvierailut pyörivät koko ajan ja seuratoimijoiden arkea helpottava toiminnan käsikirja on työn alla. Seuratoimijoiden tulevista tapahtumista tullaan infoamaan lähipäivinä.
Kiitokset kaikille strategia-prosessissa mukana olleille tahoille.