Loimujunnujen palkintojenjako- palkintoja nimetty seuralegendojen mukaan

Loimujunnut palkitsee kauden 2022-2023 parhaita pelaajia ja seuratoimijoita Mestaruusliigaottelun Loimu-Ducks pitkällä erätauolla 24.1.

Aiemmista vuosista poiketen osa palkinnoista on nimetty seuralegendojen mukaan.

Valmentaja-palkinto on nimetty Loimussa pitkään valmentaneen Jukka Europaeuksen mukaan. Uransa Loimussa pesäpalloilijana aloittanut Europaeus toimi valmennustyön lisäksi pitkään myös seuran johtokunnassa.
Seuratyöntekijä-palkinto on nimetty Loimujunnujen perustajajäsenen ja 1.puheenjohtajan Pirjo Oksasen mukaan.

Kauden paras poika- ja tyttöjunioripalkinnot on nimetty seuran omien kasvattien mukaan. Poikajuniorin palkinto kantaa Ossi Rumpusen nimeä. Ossi pelasi pitkällä ja menestyksekkäällä urallaan yli 30o Mestaruusliigaottelua. Palkintokaapista löytyy mm. Loimujunnujen riveissä saavutettu B-poikien SM-kultamitali. Tyttöjuniori puolestaan palkitaan  vielä uraansa jatkavan Nea Luntamon nimeä kantavalla palkinnolla. Nealta löytyy SM-kulta Loimujunnujen riveistä sekä C- että B-tytöistä.

Lisäksi palkitaan vielä kauden minityttö ja minipoika.

Kaikki edellämainitut henkilöt saapuvat myös jakamaan palkintoja paikan päälle.